Historia polskich komiksów

W Polsce wyjątkowo ciekawą i długą historię mają komiksy. Polskie komiksy zaczęły powstawać już na początku dwudziestego wieku, na długo przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. Powstawały wtedy tytuły, które na dobre znalazły się w kanonie polskiej literatury, takie jak „Koziołek Matołek” czy „Kajko i Kokosz”.

Pierwszym polskim komiksem, który niemalże przeszedł do tradycji, był „Koziołek Matołek”. Pierwsza z czterech księga przygód tytułowego koziołka została napisana przez Kornela Makuszyńskiego w 1932 roku i nie posiadała wtedy cech typowych dla dzisiejszych komiksów, takich jak dymki czy dynamiczny podział scen. Polskie komiksy dopiero się rozwijały, a więc „Koziołek Matołek” był pisany wierszem, co zresztą wyszło mu na dobre.

Komiksem, który posiadał już dymki i względny podział na sceny, był „Gapiszon” autorstwa Bohdana Butenko, który po raz pierwszy ukazał się w czasopiśmie „Miś” w 1958. Kolejne przygody tytułowego bohatera pojawiały się na łamach czasopisma aż przez następnych czterdzieści lat. Następnie było już tylko lepiej. W 1966 roku ukazał się najbardziej znany polski komiks, czyli „Tytus, Romek i A’Tomek”, który podobnie jak „Gapiszon” początkowo publikowany był na łamach czasopisma. Dokładnie sześć lat później ukazał się „Kajko i Kokosz”, przez wielu nazywany polskim Asteriksem i Obeliksem, który odniósł równie duży sukces, co jego poprzednicy.

Polskie komiksy w Rewolucja.co.uk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Książki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz